Results » Current Year Results » 07/26/2017 Summer Series 2 Register  Login
 

Summer Series II 2017

Charleston Ocean Racing Association

Results are provisional as of 20:53 on August 6, 2017

Race3 - A Fleet

Start: A Fleet, Finishes: Finish time, Time: 18:15:00, Course: 1

Rank

Fleet

Boat

Class

Nat

SailNo

HelmName

Rating

Start

Finish

Elapsed

Corrected

1

A

FEARLESS

MELGES 32

 

184

Lucas/Durlach

24

18:15:00

19:12:28

0:57:28

0:46:54

2

A

Guillotine

Melges 32

 

142

Mossman

24

18:15:00

19:12:44

0:57:44

0:47:07

3

A

WARHORSE

ID 35

 

35006

Frohock

36

18:15:00

19:21:05

1:06:05

0:52:59

4

A

FOGDOG

ID 35

 

35029

Guhl

36

18:15:00

19:21:33

1:06:33

0:53:21

5

A

KINETIC

J 111

 

73

Stein

39

18:15:00

19:24:21

1:09:21

0:55:22

6

A

MOOSE DOWN

J 120 CF

 

521201

Moore

48

18:15:00

19:42:04

1:27:04

1:08:36

7

A

ILLYRIA

J 120 CF

 

51882

Keenan

48

 

 

DNC

 

7

A

DAUNTLESS

BENETEAU 47.7

 

28477B

Terwilliger

27

 

 

DNC

 

Race3 - B Fleet

Start: B Fleet, Finishes: Finish time, Time: 18:21:00, Course: 2

Rank

Fleet

Boat

Class

Nat

SailNo

HelmName

Rating

Start

Finish

Elapsed

Corrected

1

B

JO MAMMA

J 24

 

3266

Palazzo

171

18:21:00

19:02:49

0:41:49

0:28:01

2

B

CHICORA

J 24

 

2349

Hill

171

18:21:00

19:03:02

0:42:02

0:28:10

3

B

CCS

J 24

 

CCS

Koenig

171

18:21:00

19:04:03

0:43:03

0:28:50

4

B

LEVEL PELICAN

J 24

 

2260

McDonald

171

18:21:00

19:04:33

0:43:33

0:29:10

5

B

FOOTLOOSE

J 24

 

3492

Zonjee

171

18:21:00

19:05:39

0:44:39

0:29:55

6

B

PUFF DADDY

J 24

 

4398

Lent

171

18:21:00

19:07:49

0:46:49

0:31:22

7

B

MATADORA

J 24

 

5259

Rogge

171

18:21:00

19:08:57

0:47:57

0:32:07

8

B

PRODUCTION

COLGATE 26

162/ 182

105

Robinson

162

 

 

DNC

 

Race3 - C Fleet

Start: C Fleet, Finishes: Finish time, Time: 18:21:00, Course: 2

Rank

Fleet

Boat

Class

Nat

SailNo

HelmName

Rating

Start

Finish

Elapsed

Corrected

1

C

CHEERS

Santana 30/30

 

83472

Mackin

120

18:21:00

19:05:46

0:44:46

0:31:59

2

C

INDIGO

Pearson Vanguard

228/ 246

184

Dodds

228

18:21:00

19:13:57

0:52:57

0:33:10

3

C

Alliance

Ericson 38

123/ 150

265

Stetler

123

18:21:00

19:10:14

0:49:14

0:35:02

4

C

NAUT ON CALL

Beneteau 381

 

51977

Evans

144

18:21:00

19:14:46

0:53:46

0:37:15

5

C

WHISPER

Ericson 25+

210/ 234

329

Miller

210

18:21:00

19:23:49

1:02:49

0:40:10

6

C

Peregrine

Beneteau 456

122/ 122

60451

Vienneau

122

18:21:00

19:20:12

0:59:12

0:42:11

7

C

TOHIDU

Beneteau 423

 

52462

Cook

132

 

 

DNC

 

Race3 - D Fleet

Start: D Fleet, Finishes: Finish time, Time: 18:27:00, Course: 4

Rank

Fleet

Boat

Class

Nat

SailNo

HelmName

Rating

Start

Finish

Elapsed

Corrected

1

D

KAMIKAZE 5

Morgan 30/2

174/ 201

569

Simons

201

18:27:00

19:40:03

1:13:03

0:47:13

2

D

SEA CAMPER

CATALINA 22

270/ 295

11629

Wood

295

18:27:00

19:56:36

1:29:36

0:52:09

3

D

DIRECTION

Morgan 30-2

174/ 201

7

Springer

201

18:27:00

19:58:59

1:31:59

0:59:27

4

D

MOON RIVER

KENNER PRIVATEER 26

252/ 276

116

Moore

276

18:27:00

20:10:44

1:43:44

1:01:37

5

D

Kittiwake

Catalina 30

192/ 218

261

Boring

218

 

 

RET

 

6

D

Ella W Bray

Marshall 22

273/ 273

2

Kenan

273

 

 

DNC

 

Race3 - N Fleet

Start: N Fleet, Finishes: Finish time, Time: 18:27:00, Course: 4

Rank

Fleet

Boat

Class

Nat

SailNo

HelmName

Rating

Start

Finish

Elapsed

Corrected

1

N

Rooster

IC24

165/ 189

2519

McDonald

189

18:27:00

19:46:04

1:19:04

0:51:50

2

N

Las Brisas

J 30

138/ 160

32956

Swatta

160

18:27:00

19:47:37

1:20:37

0:54:44

3

N

EMOCEAN

J 120 Al

51 / 56

37120

Hanckel

56

18:27:00

19:38:50

1:11:50

0:55:58

4

N

SUMMERBUMS

Islander 36

153/ 180

3112

Scott

180

18:27:00

19:53:40

1:26:40

0:57:26

5

N

IBIS

Sabre 38

126/ 153

31656

Mintz

153

18:27:00

19:52:07

1:25:07

0:58:18

6

N

FATE

Beneteau 49

102/ 127

15

Ryan

127

18:27:00

19:55:30

1:28:30

1:02:39

7

N

EASTERLY

e 33

102/ 120

16

Cramer/Barns

120

18:27:00

19:57:16

1:30:16

1:04:29

8

N

LAYLA

Hunter Legend 35.5

138/ 160

795

Dove

160

18:27:00

20:05:03

1:38:03

1:06:35

9

N

KESTREL

Baltic 38 DP

96 / 123

32174

Sorenson

123

 

 

DNC

 

9

N

Sceptre

J 130 CF SD

 

28693

Musor

33

 

 

DNC

 

9

N

Willaway

Tartan 37-2 C

132/ 160

73196

Cross

160

 

 

DNC

 

9

N

Kelly Krew

Catalina 385 WK

141/ 166

212

Kelly

166

 

 

DNC

 

9

N

Sera

Beneteau Oceanis 48

 

TBD

Watkins

127

 

 

DNC

 

Race3 - S Fleet

Start: S Fleet, Finishes: Finish time, Time: 18:15:00, Course: 1

Rank

Fleet

Boat

Class

Nat

SailNo

HelmName

Rating

Start

Finish

Elapsed

Corrected

1

S

TEMPTRESS

SR 33 OB

66 / 66

50484

King

66

18:15:00

19:24:38

1:09:38

0:53:29

2

S

SKIMMER

J 105

 

313

Martschink/Hagood

87

18:15:00

19:28:24

1:13:24

0:54:47

3

S

RUMFRONT

J 105

87 / 87

51306

Martschink/McKemzie.

87

18:15:00

19:28:50

1:13:50

0:55:06

4

S

SOUL

J 36

 

63393

Coyer

84

18:15:00

19:29:14

1:14:14

0:55:37

5

S

ARROW

J 35

 

32864

Schwenzfeier

72

18:15:00

19:34:06

1:19:06

1:00:15

6

S

Ruckus

J105

87 / 87

239

Seif

87

18:15:00

19:37:51

1:22:51

1:01:50

7

S

JOY RIDE

J 105

 

TBD

Scribner

87

18:15:00

19:40:53

1:25:53

1:04:06

8

S

Different Drummer

Azzura 310

 

1000

Gaag

66

 

 

DNC

 

http://www.charlestonoceanracing.com/

 

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com


 
Privacy Statement | Terms Of Use Copyright (c) 2017 Charleston Ocean Racing Association